Architektonika albo nauka budownicza gospodarska, rys. 1679r. 0
Architektonika albo nauka budownicza gospodarska, rys. 1679r.

Pierwszym pisanym źródłem charakteryzującym dwór szlachecki jest „Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podłóg nieba i zwyczaju polskiego” z 1659 roku. Tekst anonimowego budowniczego przypisywany dziś Łukaszowi Opalińskiemu często powraca na naszych łamach jako materiał do rozważań o współczesnym kształcie i formie budowanych dworów.

 

Projekt dworu szlacheckiego, Jakub Kazimierz Haur, XVII wiek

Projekt dworu szlacheckiego, Jakub Kazimierz Haur, XVII wiek

Ten pierwszy polski traktat architektoniczny wywarł duży wpływ na ówczesne budownictwo, jednak skierowany był głównie do elit szlacheckiego społeczeństwa. Na popularyzację opisanego weń modelu dworu bardzo duży wpływ miał Jakub Kazimierz Haur, sekretarz królewski uważany za największego pisarza rolniczego swoich czasów. Haur był autorem popularnego siedemnastowiecznego podręcznika „Oekonomika ziemiańska generalna”. Dla nas największą wagę posiada nie tekst główny, ale dołączony do niego suplement „Architektonika albo nauka budownicza gospodarska”. Wydany w 1679 roku dokument uważany jest dzisiaj za wykładnię „teorii staropolskiego dworu”. To tutaj autor zamieścił pierwszy historyczny rysunek projektu dworu, który dzisiaj prezentujemy na naszych łamach. Haur dokonał również w swoim traktacie podziału na dom „pański” opisany w „Krótkiej nauce…” dwadzieścia lat wcześniej oraz „chudopacholski” upraszając i prymitywizując tenże, co miało wywrzeć w późniejszych wiekach wielki wpływ na całokształt naszej narodowej architektury.

 

Dwór szlachecki – elewacja, Jakub Kazimierz Haur, XVII wiek

Dwór szlachecki – elewacja, Jakub Kazimierz Haur, XVII wiek

 

Bibliografia:
1.    „Architektonika albo nauka budownicza gospodarska”, Jakub Kazimierz Haur
2.    Polska Biblioteka Internetowa, http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=17498&s=1
3.    „Dwór polski. Architektura, tradycja, historia.”, praca zbiorowa, wyd. Kluszczyński

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl