Czarnokozińce brata Alberta 0
Czarnokozińce brata Alberta

Adam Chmielowski stworzył około setki obrazów. Najbardziej popularnym dziełem jego autorstwa jest Chrystus z obrazu „Ecce Homo” namalowany na przełomie 1879 i 1880 roku. W tym okresie Napoleon Orda kończył rysować swoje „Widoki Historyczne”. Oczywiste jest, że nie wspominałbym o Ordzie w tym miejscu, gdyby owych artystów nic nie połączyło…

A stało się inaczej, ponieważ te dwie tak różne postacie złączyły Czarnokozińce nad Zburczem. Brat Albert osiem lat po ukończeniu szkiców przez Napoleona uwiecznił na płótnie ten sam widok, co Orda. W centralnej części obrazu Chmielowskiego widnieje skromny, parterowy dwór. Po prawej widzimy kościół p.w. św. Józefa z wyodrębnionym prezbiterium i czworoboczną wieżą zwieńczoną latarnią. Z lewej strony nie dostrzegamy zaś ruin zamku, z którymi ta mała miejscowość na Ukrainie do dziś kojarzona jest najbardziej. Ruiny zostały uwiecznione na obszerniejszym szkicu Napoleona Ordy.

Adam Chmielowski musiał darzyć to miejsce szczególnym uczuciem, skoro zdecydował się przenieść jego urok na płótno. Jest to wszak jeden z zaledwie dwóch obrazów jego autorstwa, na którym obecny jest motyw dworu i jedyny obraz tego rodzaju namalowany na płótnie. Drugi raz artysta powrócił do tego motywu malując akwarelą na papierze. Chmielowski przedstawił wtedy powtarzany również cyklicznie przez innych artystów „Wyjazd na polowanie”.

W dziełach Adama Chmielowskiego jednak ponownie przewija się motyw dworu. Dzieje się tak w przypadku  rysunków stworzonych piórkiem i atramentem na papierze listowym. Pochodzą one z ilustrowanego listu artysty do Józefy Krzyżanowskiej datowanego na okolice 1877-1880 roku.

 

Czarnokozińce nad Zburczem, 1886r., 32,5×62

Czarnokozińce nad Zburczem, 1886r., 32,5×62

 

Wyjazd na polowanie, 10,3×35,6

Wyjazd na polowanie, 10,3×35,6

 

Fragment listu artysty do Józefy Krzyżanowskiej

Fragment listu artysty do Józefy Krzyżanowskiej

***

 

NAPOLEON ORDA „CZARNOKOZIŃCE G. Podolska”

NAPOLEON ORDA „CZARNOKOZIŃCE G. Podolska”

Adam Hilary Bernard Chmielowski h. Jastrzębiec, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert (ur. 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii k. Krakowa, zm. 25 grudnia 1916 r. w Krakowie) – polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów, powstaniec styczniowy, artysta, malarz, święty Kościoła katolickiego. Znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.
(za wikipedia.pl)

Bibliografia:
1 – http://www.albertynki.pl/galeria_.php
2 – http://graf-ika.pl/orda

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl