
Na ekranie zadebiutował dość późno jednak od razu zaskarbił sobie serca publiczności i co ważniejsze – twórców filmowych. Krytycy jednak długo sprzeczali się o te występy w filmach. Jedni charakteryzowali jego role jako statysty, choć ilość czasu spędzonego na ekranie w oczach oponentów stawiała go na równi z rolami drugoplanowymi. Na swoim koncie ma przynajmniej cztery filmy i trzy seriale…
Dwór w Turowej Woli. Wymurowany na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym, tynkowany budynek otoczony jest dziś pozostałościami parku krajobrazowego. W filmie zadebiutował w 1983 roku. Jak na debiut, była to bardzo trudna rola. „Widziadło” inspirowane było wątkami powieści Karola Irzykowskiego „Pałuba” i okrzyknięte zostało horrorem erotycznym, choć i scen grozy i „momentów” było w nim za mało jak na wymienione style. Dużo natomiast było wypieszczonych i wyrafinowanych plastycznie zdjęć.1 Druga rola, trzy lata później, była już tą otwierającą drzwi kariery na tzw. szeroką publiczność. Dwór wystąpił w filmowej i serialowej ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Skierowany do szerszej publiczności film przedstawił naszego bohatera w świecie bardziej przyswajalnym przez publiczność tak zwanej „Polski B”. Uspakajający, sielankowy i optymistyczny obraz otworzył przed budynkiem bramy do kolejnego filmu i serialu zarazem…
Nie odkleiły łatki „aktora książkowego” również kolejne dwa filmy z udziałem naszego bohatera. W 1994 roku wystąpił w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Panna z mokrą głową”. Także i przy tej produkcji dla młodszych widzów dwór zaliczył występ w filmie i serialu. Kolejnej roli zazdrościły mu przez długi czas inne, równie urokliwe dwory. Przyszedł wszak pamiętny 1999 rok i przez wielu krytyków oceniony na „rolę życia” występ w filmie „Pan Tadeusz”. Ekranizacja epopei Adama Mickiewicza związała na długi czas obraz dworu polskiego z dworem w Turowej Woli. Choć charakteryzacja przyprawiła aktorowi dwa drewniane alkierze, budynek czuł się w tej roli świetnie. Zagrał wiarygodnie jak nigdy do tej pory, jednak genialna rola Soplicowa tak mocno przylgnęła do budynku, że przyszło nań niespodziewanie 10 lat filmowej posuchy.
- Miłość i Wojna
Rok 2010 przyniósł kolejną rolę dla naszego dworu. Tym razem akcja opowieści toczyć się będzie w okolicach wydarzeń odzyskania niepodległości. Serial opowiada o burzliwym okresie od odzyskania niepodległości do wojny z Armią Czerwoną, a występują w nim m.in. Mirosław Baka w roli Józefa Piłsudskiego, Danuta Stenka, Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek i Krzysztof Globisz. Dwór w Turowej Woli będzie domem rodzinnym Hrabiny Olszyńskiej (Danuta Stenka). Pilotażowy odcinek serialu wyemitowany zostanie dzisiaj, 11 listopada, o godzinie 20:20 w publicznej jedynce. Całość emitowana będzie od 5 marca do połowy maja przyszłego roku. Reżyserem serialu jest Maciej Migas.
Widziadło, 1983r., fot. archiwum Marka Nowickiego
Nad Niemnem, 1986r., reż. Zbigniew Kuźmiński
Nad Niemnem, 1986r., reż. Zbigniew Kuźmiński
Panna z mokrą głową, 1994r, reż. Kazimierz Tarnas
Panna z mokrą głową, 1994r, reż. Kazimierz Tarnas
Pan Tadeusz, 1999r., reż. Andrzej Wajda
Pan Tadeusz, 1999r., reż. Andrzej Wajda
Pan Tadeusz, 1999r., reż. Andrzej Wajda
1920. Wojna i miłość, 2010r., reż. Maciej Migas
1920. Wojna i miłość, 2010r., reż. Maciej Migas
1 – filmpolski.pl