Krótka nauka budownicza dworów... 0

Wolumin to wyjątkowy, piękny i specyficzny na tyle, by zrecenzować w pierwszej kolejności.  Bez wątpienia powinien on  trafić w ręce zainteresowanego jeszcze przed rozpoczęciem budowy własnego dworu. „Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego” to swoisty opis techniczny do XVII – wiecznego projektu.

„Dom dobrze, umiejętnie, pięknie zbudowany, iż jest między pierwszymi wygodami wczesnego (wygodnego) życia; dlatego słusznie każdy podług stanu swego i dostatku miałby się starać, aby go mógł mieć, jak najpiękniejszy.” - czytamy już na początku. I trudno się nie zgodzić.

Ekskluzywne, oprawione w skórę wydanie tekstu z 2009. roku podzielone zostało na dwie części. Pierwsza to dokładny reprint wydanego w roku 1659. tekstu, którego oryginał znajduje się obecnie w zamku w Kórniku. Część druga to ta sama treść przystosowana do  potrzeb współczesnego czytelnika. Autor opisuje kolejno styl, formę, architekturę, materiały oraz poszczególne elementy dworu od fundamentów aż po dach. Nieco mniej uwagi anonimowy autor, o którym wiadomo tylko, że skończył naukę budowniczą, poświęca pałacom i zamkom. Dzieło zamyka optymistyczna konkluzja, która stanowi dla mnie silną motywację, do tworzenia niniejszego portalu:

„(...) Zawiram (zamykam) małą pracę voto et apprecatione (życzeniem i prośbą) i uprzejmą ku ojczyźnie życzliwością, aby za przywróceniem pożądanego pokoju te pacis artes (sztuki pokoju) powróciły do nas. I cokolwiek wojna (która wszystko psuje i niszczy) zrujnowała i zepsowała, to wszystko luby i bezpieczny pokój naprawił, a jako ex ruinie lepsze, niż były, wstawają budynki, tak post tot vastationes (po tylu zniszczeniach) zakwitnęła Polska maioribus architecturae ornamentis (większymi ozdobami architektury), niż je przedtem miała.

Książka dostępna w tym miejscu.

stron: 62

format: 21x29,5

rok: 2009

reprint: 1659

Graf_ika: wydawnictwo

anonim: autor

Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego: tytuł

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl