Napoleon w Smorgoniach Zygmunta Rozwadowskiego 0
Napoleon w Smorgoniach Zygmunta Rozwadowskiego

18 grudnia 1812 roku Napoleon Bonaparte dotarł do Francji. Cesarz Francuzów podczas trzynastodniowej przeprawy, odbytej po części saniami, eskortowany był przez polskich szwoleżerów. Dlaczego? Ponieważ podróż rozpoczął w Smorgoniach, gdzie kwaterował po wcześniejszej klęsce swoich wojsk.

To właśnie tę scenę wyjazdu uwiecznił na płótnie polski malarz Zygmunt Rozwadowski. Na obrazie zatytułowanym „Napoleon w Smorgoniach” (1930 r., olej, płótno, 100×209) prócz wymaszerowujących wojsk, ordynansa przygotowującego sanie dla cesarza i gotowych do drogi szwoleżerów widzimy pokrytą śniegiem równinę i piękny, rozświetlony dworek, na którego ganku czeka sam Bonaparte. (Kliknij obraz, aby powiększyć.)

 

Napoleon w Smorgoniach, 1903 r., Muzeum Sztuki w Łodzi

Napoleon w Smorgoniach, 1903 r., Muzeum Sztuki w Łodzi

Artysta malował głównie sceny batalistyczne okresu napoleońskiego i powstania listopadowego. Współtworzył „Panoramę Racławicką”. Był odpowiedzialny za oddziały kawalerii narodowej w części realizowanej według zamysłu Wojciecha Kossaka: od baterii armat rosyjskich po grupę jeńców.

Zygmunt Rozwadowski (ur. 25 stycznia 1870 we Lwowie, zm. 23 lipca 1950 w Zakopanem) – polski malarz batalista, scenograf, żołnierz Legionów, współtwórca m.in. Panoramy Racławickiej i twórca projektu rogatywki 1 pułku Ułanów Legionów Polskich.

W latach 1883-1890 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a w latach 1891-1893 w Monachium w prywatnej szkole Antona Azbego. Jeszcze na studiach wystawiał swoje obrazy w TPSP w Krakowie i Lwowie, początkowo pod nazwiskiem Jordan. Po studiach powrócił do Lwowa gdzie nauczał w Szkole Przemysłowej, w tym okresie też wystawiając swoje dzieła i współpracując przy tworzeniu dekoracji teatralnych. W okresie I wojny światowej walczył w Legionach, po II wojnie światowej zamieszkał w Zakopanem.
(za wikipedia.pl)

Bibliografia:
1-„Obrazy rozmaite. Dzieła autorów „Panoramy Racławickiej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2005 r.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl