STARÓWKA - POWSTANIE WARSZAWSKIE - COBI MOC 0
STARÓWKA - POWSTANIE WARSZAWSKIE - COBI MOC

W pierwszym odcinku naszego cyklu zaprezentowaliśmy Wam "Szarego Wilka", jeden z dwóch niemieckich pojazdów kołowo-gąsienicowych typu SdKfz 251 zdobytych przez Powstańców podczas walk w Warszawie. Dziś pojazd drugi - "Starówka"!

Według różnych źródeł 5 albo 7 sierpnia niemiecka załoga tego transportera nieostrożnie zbliżyła się do barykady na ulicy Świętojańskiej przy placu Zamkowym. Nieostrożność tę wykorzystali żołnierze Batalionu "Bończa", którzy obrzucili wóz butelkami z benzyną. Część załogi zginęła, reszta uciekła. Pojazd przejęli Powstańcy i przetransportowali w głąb Starego Miasta. Wóz ustawiono w bramie obok archikatedry św. Jana. Na transporterze namalowano polskie oznaczenia i nazwano go "Starówką". Niestety ze względu na barykady, gęstą zabudowę i wąskie uliczki Starego Miasta nie wziął udziału w powstańczych walkach.

WYKORZYSTANE ZESTAWY:

2472, 2025 zestaw B, diorama z BoB

Klocki dostępne w tym miejscu.

Kupując klocki w naszym sklepie wspieracie rozwój naszego powstańczego cyklu!

 

Bibliografia:

„Pojazdy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim”, Jan Tarczyński, Warszawa 1994

"Leksykon militariów Powstania Warszawskiego", pr.zbiorowa, Warszawa 2012

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl