SZARY WILK – POWSTANIE WARSZAWSKIE – COBI 0
SZARY WILK – POWSTANIE WARSZAWSKIE – COBI

W nowym cyklu na naszym blogu postanowiliśmy zaprezentować Wam, jak wygląda w praktyce edukacja patriotyczna poprzez zabawę klockami. Nam sprawia ona dużo radości oraz satysfakcji, którą nie sposób się nie podzielić! W pierwszym odcinku postanowiliśmy rozwinąć twórczo zestawy klocków COBI związane z Powstaniem Warszawskim – przed Wami „Szary Wilk”!

Widowisko było wyjątkowe. W dół Tamki sunął piaskowo zielonkawy niemiecki samochód pancerny w typie transportera, otwarty z góry. Wewnątrz siedziała obsługa złożona z czterech czy pięciu ludzi w niemieckich hełmach z biało-czerwonymi opaskami. Samochód szybko i z chrzęstem posuwał się jakby ześlizgiwał na dół. Z okien wychylali się wiwatujący ludzie, załoga machała rękami do uradowanych Powiślan i zdawało się, że kierowca bardziej patrzy w oczy powiślańskim pannom niż przed siebie. (…)Pod górę drapał się już na swych zgrzytających gąsienicach zaopatrzony w długą polską flagę, którą powiewała załoga.

Tak „Szarego Wilka” zapamiętał i opisał w swoich wspomnieniach Marek Wasilewski „von Sternau”. Na kartach historii ten zdobyty przez powstańców niemiecki pojazd kołowo-gąsienicowy typu Sd.Kfz. 251/3 zapisał się jednak głównie dzięki charakterystycznej fotografii, którą osoby interesujące się tematem Powstania Warszawskiego winny znać doskonale. Zdjęcie wykonano 14 sierpnia 1944 roku, w dniu kiedy został on zdobyty przez żołnierzy 2 kompanii por. „Jasia” Jana Jasieńskiego VIII Zgrupowania „Krybar” na 5 Dywizji Pancernej SS Wiking. Tego dnia niemiecki transporter wjechał omyłkowo w ulicę Bartoszewicza, gdzie został obrzucony przez powstańców butelkami zapalającymi oraz granatami. Niemiecka załoga zbiegła. Przez krótki okres nosił on nazwę od macierzystej jednostki - „Wiking”, szybko zmienioną na „Jaś” od pseudonimu dowódcy kompanii, która go zdobyła.

 

23 sierpnia 1944, „Jaś” wraz z samochodem pancernym „Kubuś” został użyty do szturmu na Uniwersytet Warszawski. Tego dnia przy próbie ataku zginął dowódca transportera, plut. pchor. Adam Dewicz – ps. „Szary Wilk”. Po tej akcji transporter został przemianowany na „Szarego Wilka” na cześć poległego Dewicza. Pojazd był używany przez powstańców do 6 września, cztery dni wcześniej brał udział w kolejnej próbie ataku na Uniwersytet.

Łącznie powstańcy podczas walk w Warszawie zdobyli dwa takie pojazdy. Drugim był Sd.Kfz. 251/1 Ausf. D „Starówka” zdobyty 5 sierpnia przez żołnierzy z Batalionu „Bończa”.

WYKORZYSTANE ZESTAWY:

2472, 5511, 27700, 24302, 2006, 6282, diorama z BoB, inne

Klocki dostępne w tym miejscu.

Kupując klocki w naszym sklepie wspieracie rozwój naszego powstańczego cyklu!

 

Bibliografia:

„Pojazdy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim”, Jan Tarczyński, Warszawa 1994

"Leksykon militariów Powstania Warszawskiego", pr.zbiorowa, Warszawa 2012

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szary_Wilk_(transporter_opancerzony)

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl