Bryła dworu 0

Tradycyjną i najczęściej stosowaną bryłą dworu jest forma czworograniasta. Z historii architektury dworkowej moglibyśmy przytoczyć oczywiście wiele odstępstw od tej zasady, jednak dla nas najważniejszy w rozważaniach jest zawsze punkt wyjścia, a raczej tak jak w tym wypadku - wejścia w dane zagadnienie.

czytaj całość »
Projekt dworu 0

Projekt, plan dworu czy też jego forma, jak pisał w XVII wieku jeden budowniczy1,  Wprzód powszechne reguły wspomnę de compartitione, która największa i najpotrzebniejsza część inwencyjnej i formy budynku i w której wszytka zawisła wygoda.
Compartitionem, to znaczy umiejętnym i rozsądnym podzieleniem budynku na poszczególne pomieszczenia. W XVII wieku obowiązywało odnośnie tego dziewięć zasad.

czytaj całość »
Materiał budowlany 0

Obrawszy miejsce do budynku, więc już gotuj co prędzej materyją. Ale rzeczesz, jaką? Odpowiadam, jeżeli podług zwyczaju polskiego – drzewo. Tym najwięcej budujemy, ale, moim zdaniem, źle i nieuważnie; częścią dla nietrwałości, częścią dla niebezpieczeństwa. Gdyż dom drewniany (jak mówią) jest stos drew dobrze ułożony. Więc i koszt, gdyby do rachunku przyszło, niewielą większy jest w murowaniu, zwłaszcza gdzie kamień jest bliski, zwłaszcza na jedno piętro, zwłaszcza gdy mury nazbyt nie szerokie. Ale że zwyczajnie Polacy lubią bez wszelkich zawodów i prętko budować i o drzewianych budynkach mówić będę.

czytaj całość »
Wstęp do Lekcji Stylu 0

Ilość tak zwanych „gotowych projektów” nawiązujących do stylu dworkowego rośnie z roku na rok. Zdaje się więc, że nazywanie tego zjawiska zdawkowo „modą” nie do końca odpowiada prawdzie. Moda przemija. I powraca. I znów przemija. W przypadku zjawiska, o którym mowa odpowiedniejsze byłoby raczej stwierdzenie, że na naszych oczach rodzi się kolejny styl architektoniczny nawiązujący w sposób bezpośredni do tradycji i historii naszego narodu.

czytaj całość »
Budujemy Dwór - IDEA 0
Budujemy Dwór - IDEA

Niegdyś dwór szlachecki naturalnie wpisany był w polski krajobraz. Jako główna siedziba właścicieli ziemskich pojawiał się na wszystkich terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów już od połowy XVII wieku. Rezydencjonalny, zakorzeniony w polskiej tradycji architektonicznej budynek, był jednak zawsze czymś więcej niż tylko domem mieszkalnym. Otoczony infrastrukturą gospodarczą, parkiem i charakterystycznym klombem dwór polski był prawdziwym ośrodkiem szlacheckiej kultury, obyczaju, centrum kultywowania tradycji rodowych oraz narodowych i w całościowym rozrachunku ostatnim bastionem walki o wolność Ojczyzny. Tak było do 1945 roku.

czytaj całość »
Krótka nauka budownicza dworów... 0

Wolumin to wyjątkowy, piękny i specyficzny na tyle, by zrecenzować w pierwszej kolejności.  Bez wątpienia powinien on  trafić w ręce zainteresowanego jeszcze przed rozpoczęciem budowy własnego dworu. „Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego” to swoisty opis techniczny do XVII – wiecznego projektu.

czytaj całość »
Śladami Leonarda Durczykiewicza 0

W 2008 roku wydawnictwo „Graf_ika” wypuściło na rynek ekskluzywne, jednotomowe wydanie reprintu „Dworów Polskich…”. Przypadek sprawił, że w moje ręce trafił jeden z egzemplarzy tego jedynego w swoim rodzaju zbioru fotografii, z których wiele przedstawia dwory z moich rodzinnych okolic. Niejednego wieczora powracałem do tych zdjęć z tęsknotą w sercu, by pewnego dnia po prostu... wyruszyć śladami mistrza Leonarda.

czytaj całość »
III Zlot Kolekcjonerów Broni w Poznaniu 0
III Zlot Kolekcjonerów Broni w Poznaniu

Tradycyjnie już - bo drugi rok z rzędu pokazaliśmy się na poznańskim Zlocie Kolekcjonerów Broni organizowanym w forcie VI! Choć nie występowaliśmy w formie takiej jak większość kolekcjonerów i nie można było u nas zobaczyć najróżniejszych rodzajów broni, od pistoletów skałkowych do najnowszych wersji karabinów maszynowych to jednak zaprezentowaliśmy wiele innych naszych kolekcji cieszących się na zlocie równie wielką popularnością. Można było zobaczyć na żywo miniaturowe karabiny, szable oraz broń drzewcową, Polskie Orły Wojskowe, kokardy narodowe, wpinki, ryngrafy oraz biżuterię z tytanu. Do tego dla najmłodszych pojawiła się mała, klockowa armia oraz inne okolicznościowe atrakcje! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się po raz trzeci :-)

czytaj całość »
Gablota pamiątkowa w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku 1
Gablota pamiątkowa w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku

W lutym bieżącego roku dołączyliśmy do coraz okazalszej listy darczyńców ekspozycji przeznaczonej dla gabloty pamiątkowej usytuowanej w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku. Cieszymy się, że w choć tak skromny sposób mogliśmy się przyczynić do popularyzowania wiedzy o Powstaniu Styczniowym wśród najmłodszego pokolenia Polaków! Poniżej kilka fotografii.

czytaj całość »
Kokarda Narodowa. Zarys historii: fakty i mity! 0
Kokarda Narodowa. Zarys historii: fakty i mity!

W tym roku minie pięć lat odkąd w Manufakturze Stylowy Dwór uszyliśmy naszą pierwszą Kokardę Narodową. Taka mała rocznica! Ciężko mi dziś zliczyć, ile uszyliśmy w tym czasie tradycyjnych kokard w formie rozetki, ale było ich całkiem sporo. Równie ciężko jest mi zliczyć, ile razy w tym czasie musiałem wyjaśniać, że nasza Kokarda Narodowa z Orłem z 1919 roku jest poprawna heraldycznie! Mnogość dyskusji już od dawna skłaniała mnie do usystematyzowania informacji, jakie o Kokardach Narodowych udało mi się zdobyć oraz opublikowania ich w jednym miejscu. Zawsze coś stawało na przeszkodzie by się tym zająć, jednak w tym uroczystym roku - na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości (taka duża rocznica!) postanowiłem dla Was i dla siebie podjąć przysłowiową rękawicę.

czytaj całość »
Ważna informacja dotycząca premiery „Wyklętego” na DVD 0
Ważna informacja dotycząca premiery „Wyklętego” na DVD

Kiedy pod koniec sierpnia dostaliśmy potwierdzenie od dystrybutora DVD filmu „Wyklęty” (TVP S.A.) o planowanej dacie premiery wydania filmu na tym nośniku wyznaczonej na 11 października – odetchnęliśmy z ulgą! Nie jest tajemnicą, że ten wybitny i wartościowy film borykał się z wieloma problemami już podczas dystrybucji kinowej, a premiera na DVD przez długi okres czasu w ogóle stała pod znakiem zapytania.

czytaj całość »
V Dni Twierdzy na Forcie VI w Poznaniu 0
V Dni Twierdzy na Forcie VI w Poznaniu

W ostatni weekend wakacji można było zwiedzić ponad 20 miejsc i atrakcji związanych z militarnym dziedzictwem miasta Poznania. Wszystkie wydarzenia miały miejsce w ramach V edycji Dni Twierdzy Poznań. My również braliśmy w nich udział - byliśmy obecni w Forcie VI!

czytaj całość »
Nasz notatnik z sierżantem "Lalusiem"! 0

Coraz większymi krokami zbliża się 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek kolejnego, nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia. W tym roku objęliśmy patronatem limitowane wydanie szkolnego notatnika z sierżantem Józefem Franczakiem "Lalusiem".

 

czytaj całość »
Powstanie Warszawskie dzień po dniu! 0
Powstanie Warszawskie dzień po dniu!

Od początku sierpnia, codziennie o godzinie 17:00, na naszym profilu społecznościowym w serwisie facebook publikujemy kolejne raporty w formie dziennego kalendarium z Powstania Warszawskiego. Serdecznie dziękujemy za bardzo pozytywny odbiór naszej akcji – pierwsze cztery raporty trafiły do blisko stu tysięcy użytkowników! Rozmawiamy z Łukaszem Górką, pomysłodawcą cyklu i autorem odpowiedzialnym za ich merytoryczną treść.

czytaj całość »
KUBUŚ - POWSTANIE WARSZAWSKIE - COBI 0
KUBUŚ - POWSTANIE WARSZAWSKIE - COBI

Pod koniec ubiegłego roku COBI na swoim fanpage na platformie facebook zorganizowało konkurs na pojazd klockowy z czasów II Wojny Światowej - miał wygrać ten z największą ilością głosów (i przynajmniej 200). Z wielką radością przyjąłem taką formę wyboru modelu i z dużym zaangażowaniem zacząłem forsować model Kubusia - pojazdu wykonanego przez Powstańców Warszawskich. W akcję zbierania głosów zaangażowali się głównie sympatycy naszego sklepu, facebookowa grupa "Cobimaniacy" oraz kilkadziesiąt tematycznych stronek. Konkurs wygraliśmy z wielkim hukiem - wszystkim Wam za to serdecznie dziękuję! Model nie jest objęty naszym oficjalnym patronatem, ale duchowo czujemy się jakby to było nasze dziecko :-)

czytaj całość »
II Zlot Kolekcjonerów Broni w Poznaniu 0
II Zlot Kolekcjonerów Broni w Poznaniu

Pierwszy weekend czerwca (3-4) spędziliśmy bardzo intensywnie na II Zlocie Kolekcjonerów Broni. Impreza odbyła się pod patronatem Stowarzyszenia Zbrojownia na terenie Fortu VI w Poznaniu. Organizatorem był Fort Poznań - Event Place. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom, kolekcjonerom, ale przede wszystkim uczestnikom z którymi przyszło nam przegadać kilkanaście godzin na tematy, którymi w naszej pracy żyjemy na co dzień! :-)

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl