Pod koniec II Wojny Światowej na ziemiach polskich wybuchło Powstanie Antykomunistyczne skierowane przeciwko sowieckiej okupacji. Przez kolejne lata walczyło w nim około 180 tys. osób. Z racji skali, zasięgu, trwałości oraz czynnika inicjującego, jakim była agresja obcego państwa tj. ZSRR wpisuje się ono w polską tradycję insurekcyjną. Jego geografia w dość dokładny sposób pokrywa się z mapą inicjatyw powstańczych z 1863 r. będąc potwierdzeniem przywiązania społeczności lokalnych do tradycji niepodległościowych. Uczestnicy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego określani są dziś mianem Żołnierzy Wyklętych. Sześciu z nich, w tym Generał August Emil Fieldorf ps. „Nil” oraz Rotmistrz Witold Pilecki zostało pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej - Orderem Orła Białego. Ostatni członek antykomunistycznego ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie 21 października 1963 roku. Od 2011 roku, corocznie 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wielu z tych, którzy po wojnie kontynuowali walkę z nowym okupantem wywodziło się z przepięknych tradycji ziemiańskich i z polskiego dworu. Jednym z nich był największy Żołnierz Niezłomny, dziedzic na Sukurczach koło Lidy, Witold Pilecki! W komunistycznej rzeczywistości wszyscy ci niezłomni żołnierze tak samo jak polskie dwory i patriotyczne dziedzictwo z nich płynące mieli zniknąć na zawsze ze społecznej świadomości.

Żołnierze Wyklęci

Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych - Teatr Muzyczny Od Czapy

Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych  - Teatr Muzyczny Od Czapy
Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych - Teatr Muzyczny Od Czapy

Płyta „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” to projekt oparty na utworach śpiewanych przez partyzantów I i II konspiracji, w szczególności w Wileńskich Brygadach AK. Nagrania to autentyczne żołnierskie piosenki z tekstami układanymi przez samych partyzantów, często do znanych melodii. Wśród nich jest kilka utworów powstałych w czasie wojny i śpiewanych w całej Polsce. Partyzanckie piosenki w nowej aranżacji, w wykonaniu młodych artystów, zyskały nowe życie. Natomiast „Piosenka o polskim lesie”, wyśpiewana przez Żołnierza Wyklętego – Tadeusza Sułowskiego, jest niczym pałeczka przekazana w sztafecie pamięci i historii.

Dostępność: nakład wyczerpany

Cena:

29,90 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl