Impresje o Żołnierzach Wyklętych - Józef Zbigniew Polak

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 47,00 zł 47.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.2
Producent: APOSTOLICUM
Kod produktu: 34E1-256AB
Pin It

Opis

Od Autora

Gdy w nocy 17 kwietnia 2010 r., w katedrze św. Jana w Warszawie, siedząc na balkonie nad ołtarzem, rysowałem scenę z uroczystości pogrzebowych naszego Prezydenta i Jego Małżonki, w wyobraźni snuły mi się wizerunki żołnierzy, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Było ich wielu, ostatni to Żołnierze Wyklęci, i o nich postanowiłem wtedy wydać moje impresje.
Prezydent Lech Kaczyński był pierwszym, który podjął działania ustawodawcze, aby uhonorować członków antykomunistycznego podziemia, podejmujących nierówną walkę przeciw sowietyzacji kraju, o niepodległą i suwerenną Polskę. Uczynił to w odpowiedzi na postulaty organizacji kombatanckich i patriotycznych. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zawdzięczamy ustawę uchwaloną przez Sejm w lutym 2011 r. o ustanowieniu dnia 1 marca każdego roku Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tych, którzy zdecydowali się walczyć o wolną Polskę, nazywanych bandytami przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Dlatego też rysunek wnętrza archikatedry z uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej umieściłem jako pierwszy w moich impresjach... „Niestety sejm usunął z treści tej ustawy wyrażenie: powstanie antykomunistyczne.
Nie było powstania antykomunistycznego po wojnie?” – pytał Piotr Szubarczyk, historyk gdańskiego oddziału IPN-u, podczas miniwykładu wygłoszonego w sierpniu 2011 r., poświęconego m.in. polityce historycznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odznaczał zapomnianych bohaterów – Żołnierzy Wyklętych. „Trzydzieści tysięcy ludzi w lasach, ok. 100 tysięcy po obydwu stronach, którzy zginęli. Mniej więcej tyle, co w wojnie z bolszewikami. I nie było powstania antykomunistycznego? Niech powiedzą bliscy tych, którzy zginęli w tym powstaniu” – dodał historyk.
Przywołajmy na koniec kapitalne zdanie pułkownika Łukasza Cieplińskiego, które napisał do syna: „Kochaj Polskę i miej jej dobro na uwadze zawsze”.

Józef Zbigniew Polak
Warszawa, 10 lutego 2015 r.

Niezłomni i zapomniani. Likwidowani fizycznie: wieszani, rozstrzeliwani, skazywani na gnicie w więzieniach, zsyłani do obozów śmierci. Pozbawiani godności i jakiegokolwiek szacunku. Bohaterowie Armii Krajowej, zbrojnego podziemia, formacji wojskowych na froncie zachodnim. Lżeni i opluwani przez nienawistną propagandę wyspecjalizowaną w inwektywach i słowach plugawych. Wreszcie wrzucani do anonimowych dołów śmierci jak zwierzęca padlina. Nie wolno było o nich ani mówić, ani pisać: Żołnierze Wyklęci.

abp Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawsko-Praski

 

Jednak prawda nie daje się zabić. Odnosi zwycięstwo nawet po upływie wielu lat. W czasach panowania komunistycznego systemu rodziny zamordowanych poszukiwały grobów swoich najbliższych. Na cmentarzach stawiano symboliczne krzyże, przy których zapalano znicze i zanoszone były modlitwy za pomordowanych. Po przemianach z roku 1989 zaczęto umieszczać tablice na murach więzień i katowni, a w odnalezionych miejscach pochówku zaczęto stawiać krzyże i pierwsze pomniki. (...)
Niech lektura tej pięknej i ciekawej pozycji o bohaterach, którzy pozostali wierni wartościom wypisanym na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, pomoże w kształtowaniu niepodległościowych i patriotycznych postaw młodego pokolenia Polaków. Oby już nikt nigdy nie zamienił niepodległości na uległość.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

Józef Zbigniew Polakarchitekt, artysta rysownik, prażanin, uczestnik Powstania Warszawskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Urodził się 25 maja 1923 r. w Łomży. Dzieciństwo spędził w Strudze pod Warszawą. Jego przodkowie zapisali się na kartach historii i literatury. Ojciec pochodził ze starej rodziny warszawskich majstrów budowlanych. Matka, ze szlacheckiego rodu Tyszków, pochodziła z Wiśniewa koło Zambrowa. Pradziadek Tyszka walczył w Powstaniu Styczniowym.
W latach 1939-1944 walczył jako absolwent tajnej szkoły podchorążych Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim na Pradze. Na rozkaz dowódcy Pragi wstąpił do Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, z którą przeszedł od Warszawy cały szlak bojowy, m.in. jako dowódca zwiadu saperskiego.
W latach 1952-1957 kierował sekcją naukową na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w katedrze prof. Bohdana Pniewskiego. Był także wykładowcą na tej uczelni w latach 1981-1986. Pracował w wielu biurach projektowych: Praga (1947), Paryż (1957), Bruksela (1959), Kabul (1967--1970), Chicago (1971-1974), Dubaj (1976-1977), Trypolis (1980-1981) i Karaczi (1982). Zwiedził 34 kraje, rysując zabytkową architekturę. Jest laureatem licznych konkursów krajowych i zagranicznych, na których zdobył 31 nagród i wyróżnień.
Jeden z najwybitniejszych architektów polskich, zasłynął realizacją Ośrodka Kultury w Léopoldville w Kongu, gdzie jego projekt zwyciężył w międzynarodowym konkursie. Zdobył też III nagrodę wśród 163 zespołów w konkursie na centrum Tel Awiwu. Przez wiele lat przebywał w Chicago, gdzie pracował m.in. w Biurze Architekta Miasta, projektując Central Plaza XX.

Słowo wstępne: abp Henryk Hoser SAC, bp Józef Guzdek
Wprowadzenie: Łukasz Koremba
Koedycja z: Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej
ISBN: 978-83-7031-952-6
Format: 300x210 mm
Ilość stron: 80
Oprawa: twarda

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl