SZEWCE 1944 - gra planszowa - Bitwy Armii Krajowej

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 50,00 zł 50.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Kod produktu: 3D19-49995_20170519222711
Pin It

Opis

Konspekt:
Historyczna gra planszowa dla 2 i więcej osób, w wieku od 9 lat. Rekonstrukcja grą bitwy, którą oddziały 2 ppLeg AK i 3 ppLeg AK stoczyły z Niemcami 18 września 1944 r. w pobliżu miejscowości Szewce – placówka AK Chęciny –Korzecko. Historia prawdziwa grą opowiedziana.

Historia:
18 września w podkieleckich lasach doszło do koncentracji pułków 2 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Zajęty teren, stanowiący trójkąt otoczony lasami był stosunkowo łatwy do obrony, ale z drugiej strony bezpośrednie sąsiedztwo ważnych linii komunikacyjnych dawało Niemcom możliwość szybkiego przerzucenia w ten teren nowych sił. Głównym celem dowództwa było odbicie z rąk niemieckich pobliskich Kielc. Nie było to jednak zadanie łatwe. Niemcy zorientowali się w sytuacji i rozpoczęli szturmy na stanowiska polskie. W wyniku całodziennych walk straty niemieckie wyniosły ok. 100 zabitych. Łączne straty polskie podczas bitwy, to jeden poległy (strzelec Stanisław Orzechowski „Czarny") i prawdopodobnie 17 rannych.

Dzisiaj, na pomniku upamiętniającym walkę widnieje błąd – dwaj umieszczeni tam żołnierze nie zginęli podczas bitwy, ale podczas walki na torze kolejowym Kielce – Częstochowa (noc z 17 na 18 września 1944r.).

 

Informacje dodatkowe:
W pudełku znajduje się:

  • plansza rozkładana odzwierciedlająca w sposób uproszczony teren działań bitewnych, wykonana na podstawie międzywojennej mapy wojskowej o rozmiarach - 37,5 cm x 41 cm,
  • broszura zawierająca pełny opis historyczny bitwy wraz z wykazem wojsk polskich, scenariusz gry i instrukcja do gry,
  • zestaw 43 pionków (podstawki wraz z arkuszem polskich i niemieckich jednostek wojskowych) oraz 2 kostki do gry.

Patronat honorowy nad wydawnictwem objął Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Prawdopodobnie gry o takiej tematyce mają pionierski charakter w skali kraju. Stworzone zostały po to, aby uchronić historię dokonań Armii Krajowej od zapomnienia.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl