CHMIELNIK 22.06.1944 - gra planszowa - Bitwy Armii Krajowej

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 60,00 zł 60.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 3D19-49995_20170519222932
Pin It

Opis

Konspekt:
Historyczna gra planszowa dla 2 i więcej osób, w wieku od 9 lat. Rekonstrukcja grą akcji opanowania Chmielnika przez oddział partyzancki "Wybranieccy" przeprowadzonej 22 czerwca 1944 roku. Historia prawdziwa grą opowiedziana.

Historia:
Świętokrzyski Oddział Partyzancki „Wybranieccy" podjął decyzję opanowania Chmielnika celem zdobycia niezbędnego do funkcjonowania oddziału wyposażenia. Chmielnik leżał na ruchliwej trasie Kielce-Tarnów, a zlokalizowane tam niemieckie duże magazyny były gwarancją obfitej zdobyczy. Akcja była ryzykowna, jednak informacje o braku większych sił niemieckich w miasteczku skłoniło dowództwo do podjęcia tej decyzji.

Oddził ruszył na miasto wieczorem 22 czerwca 1944 roku. Trzy drużyny partyzanckie ubezpieczały działania z trzech głównych kierunków – od strony Kielc, Jędrzejowa i Buska-Zdroju. Czwarta grupa zajęła się wejściem do magazynów i ucieczką z miasta w zorganizowanej kolumnie. Nie obeszło się jednak bez wymiany ognia. Zaalarmowani w porę Niemcy sprowadzili posiłki z Kielc i Buska-Zdroju. Wywiązała się walka, w wyniku której Polacy zniszczyli tankietkę wraz z 7-osobową załogą, a przybyłych w ciężarówkach niemieckich żołnierzy utrzymywali w ogniowym szachu. Po zakończeniu akcji przez dowodzącego nią Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz" wszystkie siły partyzanckie bez śmiertelnych strat własnych oddaliły się z miasta. Jedyny ciężko ranny polski partyzant został opatrzony i przetransportowany do szpitala w Kielcach, w którym wrócił do zdrowia.

Partyzancka zdobycz była imponująca. Wywieziono około 10 ton cukru, papierosy, alkohol oraz znaczną ilość amunicji i sprzętu wojskowego. W okolicach posterunku zdobyto karabiny i pistolety.

Informacje dodatkowe:
W pudełku – rozkładana, uproszczona plansza odzwierciedlająca teren działań bitewnych (wykonana na podstawie międzywojennej mapy wojskowej) - 37,5 x 41 cm, broszura zawierająca pełny opis historyczny bitwy wraz z wykazem wojsk polskich, scenariusz gry i instrukcja do gry, zestaw 24 pionków (podstawki wraz z arkuszem polskich i niemieckich jednostek wojskowych), żetony przeszkód oraz 2 kostki do gry.

Patronat honorowy nad wydawnictwem objął Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Prawdopodobnie gry o takiej tematyce mają pionierski charakter w skali kraju. Stworzone jednak zostały po to, aby uchronić historię dokonań Armii Krajowej od zapomnienia.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl