PUDEL/MAGDA - POWSTANIE WARSZAWSKIE - COBI MOC 0
PUDEL/MAGDA - POWSTANIE WARSZAWSKIE - COBI MOC

W kolejnej odsłonie naszego nowego cyklu "Zabawa COBI" postanowiliśmy zaprezentować Wam kolejny niemiecki pojazd zdobyty podczas walk przez Powstańców Warszawskich. Przed Wami pantera "Magda" widziana oczyma "Wiktora" z Pamiętników żołnierzy baonu "Zośka":

Nasza "Magda" jest czołgiem bardzo zgrabnym. Szeroko rozpostartym na dwóch gąsienicach bardzo szerokich, przystosowanych do miękkiego terenu, o przyjemnej sylwetce, opływowych kształtach, czaruje wszystkich swoim wyglądem. Lufa czołgu jest bardzo długa, z charakterystycznym zakończeniem w postaci hamulca odrzutu.

Była ona jednym z dwóch niemieckich, średnich czołgów PzKpfw V "Panthera" zdobytych na Woli przez żołnierzy Batalionu "Zośka" Zgrupowania "Radosław". Pantery pochodziły z niemieckiego 27. Pułku Pancernego 19. Dywizji Pancernej. Czołgi zdobyto już 2 sierpnia, kiedy wjechały w obsadzoną przez Powstańców ulicę Okopową. Po obrzuceniu ich butelkami zapalającymi, granatami i ostrzelaniu z PIATA ich załogi poddały się walczącym Polakom. Pierwszy z nich, po naprawieniu uszkodzeń, gotowy do użycia był już kolejnego dnia! Nazwano go "Pudel" od pseudonimu pierwszego poległego w Powstaniu żołnierza z Batalionu "Zośka". Mimo to Powstańcy nazywali go później "Magdą". Na pancerzach obu panter wymalowano krzyże harcerskie, biało-czerwoną szachownicę i pasy w tych kolorach. Czołgi weszły w skład plutonu pancernego Batalionu "Zośka". W czołgach zdemontowano karabiny maszynowe, które posłużyły do dozbrojenia żołnierzy batalionu. Oba pojazdy w dużym stopniu przyczyniły się Powstańcom w walce. Niszczono nimi niemieckie stanowiska broni maszynowej i pojazdy bojowe. W piątym dniu Powstania jeden z czołgów brał udział w ataku na "Gęsiówkę" - ufortyfikowany obóz koncentracyjny. Dzięki powodzeniu akcji Powstańcy uwolnili wtedy 348 uwięzionych tam Żydów. Oba czołgi porzucono na Woli 10 i 11 sierpnia w czasie odwrotu Powstańców na Stare Miasto.

 Pantera

Pudel Magda COBI

Konstrukcję czołgu w głównej mierze oparłem na modelu PzKpfw V "Panthera" z serii "Bitwa o Berlin". Jest to praktycznie niezmieniony model pudełkowy 2447, który od dłuższego czasu był swoistym białym krukiem na naszym rynku. W czołgu przebudowałem te elementy, które najbardziej raziły w tym modelu - pancerz na przodzie oraz jarzmo. Do przebudowy wykorzystałem klocki z 7 oraz 9 numeru wspomnianego cyklu BoB. Figurka Powstańca pochodzi z 16 numeru dwutygodnika "Zabawa z COBI" poświęconemu tematyce Powstania Warszawskiego.

 

WYKORZYSTANE ZESTAWY:

Bitwa o Berlin - numery: 7,9,34,35,36,37 diorama z BoB, inne.

Wybrane klocki dostępne w tym miejscu.

Kupując klocki w naszym sklepie wspieracie rozwój naszego powstańczego cyklu!

 

Bibliografia:

„Pojazdy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim”, Jan Tarczyński, Warszawa 1994

"Leksykon militariów Powstania Warszawskiego", pr.zbiorowa, Warszawa 2012

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl