„Polski Dwór” Stanisława Markowskiego 0

Powiadają niekiedy recenzenci o albumach, że to zbiory wybitnych, wyjątkowych, niepowtarzalnych fotografii. Zawsze kiedy przeglądam album Stanisława Markowskiego, nachodzi mnie refleksja, że to niewiarygodny zbiór... codziennych, zwykłych zdjęć.

Codziennych, zwykłych zdjęć przedstawiających sceny z życia dworu polskiego. I tutaj zaklęta jest wielka magia tego zbioru. Na kolejnych stronicach Stanisław Markowski przedstawia przepiękne fotografie przedstawiające życie dworów.  Nie same dwory polskie, ale właśnie ich życie. Wyciszone, przepełnione dumą, pełne tradycji i szacunku. Życie toczące się innym - choć tak dobrze nam znanym -  rytmem. Przeglądając ten album bardzo łatwo zatracić się w świecie własnych wyobrażeń i pewnej tęsknoty. Bo życie na tych fotografiach, jakże realne, tylko sporadycznie przybiera postać żywego ognia w kominku, konia pasącego się przed dworem czy mężczyzny siedzącego na werandzie i popijającego wino własnej produkcji. Tak jakby brak postaci ludzkich na zdjęciach związany był ściśle z tym, że to nas samych właśnie nie może na nich być.

„Polski Dwór” to album na wskroś wyjątkowy, który jako jedyny po zamknięciu ostatniej strony potrafi sprawić wrażenie, że jeszcze się nie skończył. Wrażenie, że to najważniejsze jego zdjęcie jest ciągle przed nami. A może nie tyle przed nami, co w nas.

 

Stanisław Markowski urodził się 8 maja 1949 roku w Częstochowie. Zasłynął jako fotograf, dokumentalista i  wykładowca w Krakowskiej Szkole Teatralnej. Był synem malarza i muzyka, Kazimierza Markowskiego (1913-1998), bratem malarza i pedagoga Aleksandra Markowskiego, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom magistra geografii uzyskał w 1972).

W latach 1980-1981 działał w Komitecie Porozumiewawczym Związków Twórczych i Naukowych oraz w Komitecie Więzionych za Przekonania przy "Solidarności". Markowski był autorem muzyki do oficjalnego hymnu "Solidarności”,  fotografii faktu, rejestrujących m.in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa; samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki; wizyty papieża Jana Pawła II; a także twórcą albumów, poświęconych polskiej tradycji, zamkom i dworkom Polski, zabytkowym drewnianym kościołom, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, kilkakrotnie uznanych przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejsze książki roku.

Został laureatem nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego (fotografa powstania warszawskiego) przyznanej przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy (1988). Uhonorowano go medalem im. Jana Bułhaka przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii (1997). W 2003 wyróżniono Markowskiego także nagrodą w dziedzinie kultury przyznaną przez prezydenta Częstochowy. W TVP powstał o nim film w reżyserii Maciej Malca zatytułowany  „Stworzyć wiatr” , wyemitowany w grudniu 1998 w ramach cyklu „Czas na dokument”. W 2005 fotograf wszedł w skład Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
(Życiorys za wikipedia.com)

oprawa twarda

stron 192

format 21x29,7

rok 2006

DK-Dystrybucja Książek wydawnictwo

Stanisław Markowski autor

Polski Dwór tytuł

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl