Bryła dworu 0

Tradycyjną i najczęściej stosowaną bryłą dworu jest forma czworograniasta. Z historii architektury dworkowej moglibyśmy przytoczyć oczywiście wiele odstępstw od tej zasady, jednak dla nas najważniejszy w rozważaniach jest zawsze punkt wyjścia, a raczej tak jak w tym wypadku - wejścia w dane zagadnienie.

A tak tylko o czworograniastych budynkach mówić będę to przydając, że barziej chwalę podłużny kwadrat niż równych boków i kostkę.1 Miał w XVII wieku ledwie sugerować budowniczy patronujący naszym Lekcjom Stylu to, co dziś jest pierwszą i fundamentalną zasadą nowobudowanych w stylu dworkowym domów. Planowanie bryły ma ścisły i nierozerwalny związek z opracowywaniem jego projektu i oczywiście powstaje w tym samym procesie. Dlatego też o drugiej zasadzie, czyli o symetrycznym ukształtowaniu elewacji pozwolę sobie dziś ledwie wspomnieć. Front dworu tradycyjnie usytuowany na dłuższym boku budynku winien mieć na samym środku portyk będący wejściem głównym do budynku oraz symetrycznie rozplanowane po jego bokach małe okna. Aby uzyskać oczekiwany efekt architektoniczny, całość należy rozplanować w prawidłowych proporcjach!

By je uzyskać należało skupić się na niezwykle ważnym elemencie, za jaki w XVII i późniejszych wiekach uważano dach dworu. Naprzod wysokość, w której (jeżeli moc uważać będziesz) ta jest reguła, aby wysokość dachu miała połowicę szerokości budynku. Na przykład gdy budynek szeroki łokci dwadzieścia, dach niech będzie nad nim łokci 10 wysoki., to jest perpendiculariter (pionowo) mierząc wysokość od głowy i spojenia krokwie aż do powały.1 Dziś najczęściej spotykanym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest dach kopertowy. By zachować wierność tradycji, należy projektować go z odpowiednim spadkiem, to jest od 38 stopni, jego połać winna sięgać górnej krawędzi okien. Tak dzisiaj jak i kiedyś dach winien dominować nad parterowymi ścianami naszego dworu.

Dach czterospadowy.

Zamiast pokazanego powyżej klasycznego dachu z prostą konstrukcją kopertową znaną wszystkim chociażby z klasycystycznego Dworu w Turowej Woli (z filmowego „Pana Tadeusza”), na polskich dworach spotykać można następujące konstrukcje:

Dach łamany, zwany również polskim lub uskokowym, czyli dach, w którym górna i dolna połać są względem siebie równoległe (dwie części dachu o tym samym spadku). Stosowana od połowy XVII w. konstrukcja została  przedstawiona na poniższym schemacie:

Dach polski zwany również uskokowym lub łamanym.

Dach mansardowy, czyli dach o dwóch połaciach, z których górna jest pochylona pod mniejszym kątem, a dolna bardziej stroma. Rozwiązanie zalecane przy poddaszu mieszkalnym, ponieważ znacznie zwiększa powierzchnię użytkową dworu.

Dach mansardowy.

Ostatnia konstrukcja dachu to często spotykany dawniej dach naczółkowy, a więc dwuspadowy, urozmaicony ściętymi skrajami kalenicy, czyli tak zwanymi naczółkami. Schemat dachu naczółkowego przedstawiono na poniższej grafice:

Dach naczółkowy.

Ostatnim i najważniejszym elementem dworu polskiego wydaje się być portyk. Aby dokładnie omówić wszystkie zagadnienia z nim związane, potrzeba by jeszcze raz tyle miejsca, więc poświęcimy mu oddzielną Lekcję Stylu.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl