Niezbędnik Sarmaty – Jacek Kowalski 0
Niezbędnik Sarmaty – Jacek Kowalski

Bardzo banalnie zacznę tę krótką recenzję „Niezbędnika Sarmaty” Jacka Kowalskiego. Mianowicie książka ta musi zostać niezbędnikiem każdej dworskiej biblioteki. I basta. Życzyłbym sobie, aby wszystkie kolejne moje zdania bardziej ambitnymi były, by choć częściowo oddać ducha tegoż dzieła.

Bo książka ta zaiste jest czymś jedynym w swoim rodzaju.  Pięknie wydana, w twardej oprawie, sprzedawana jest z dołączoną płytą CD, na której posłuchać możemy autora książki śpiewającego wraz z Klubem Świętego Ludwika pieśni z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nie o płycie jednak prawić miałem, a o treściach zawartych na poszczególnych stronicach. Książka składa się z trzech części: „Obrony Sarmacji”, „Uświetnienia Sarmacji” oraz tytułowego „Niezbędnika Sarmaty”.

W pierwszej części Jacek Kowalski zmierza się z pojęciem sarmackości i z dzisiejszym rozumieniem tego słowa. Autor bez kompleksów broni narodowych tradycji, na podwalinach której zbudowana została nasza dzisiejsza kultura i otaczający nas świat. Nie idealizuje jednak zbytnio i nie szczędzi jej – tam gdzie jest to słuszne – krytyki. Treść ilustrowana jest licznymi ilustracjami, co pozwala jeszcze lepiej przybliżyć opisywany w niezbędniku świat. W tej części autor scharakteryzował również pojęcie dworu szlacheckiego i całościowo pojmowanego życia dworkowego na przełomie ostatnich wieków. Rozwiewa narosłe za czasów komunizmu mity o sztuczności i fałszywości tradycji „dworkowej” oraz przedstawia swój stosunek do nowobudowanych domów w tym stylu.

W części drugiej („Uświetnienie Sarmacji”) autor roztacza opowieść o Rzeczpospolitej Obojga Narodów przytaczając jej historię od samych początków jej istnienia aż do upadku. Historia ta przeplatana jest analizą różnych utworów muzycznych z epoki, których między innymi mamy możliwość posłuchać na załączonej płycie. Połączenie to wyśmienite spajające w całość część pierwszą i… trzecią.

Część ostatnia zatytułowana tak samo jak cała książka to teksty wspomnianych pieśni, dum i polonezów wraz z opisem. Wszystkie utwory zostały tak dobrane, aby stworzyć całościowy obraz kultury sarmackiej, czyli naszej narodowej dumy. Jackowi Kowalskiemu udało się to wyśmienicie.

Spis utworów zawartych na płycie:

  1. Piesń o kole rycerskim (XVI w.)
    2.    Adam Czahrowski, Duma ukrainna (przed 1599)
    3.    Joachim Bielski, Pieśń nowa o szczęśliwej potrzebie pod Byczyną (1588)
    4.    Idzie żołnierz (XVI-XIX w.)
    5.    Ks. Stanisław Grochowski, Pieśń hetmanowi Janowi Zamoyskiemu (1588)
    6.    Przydumek panom Francuzom (1666)
    7.    Polski (Oj Mazure proszu tia) (XVIII w.?)
    8.    Gaetano Gastodi i Anonim, A laeta vita po polsku (1614)
    9.    Toasty (XVIII w.)
    10.  Polonezy (XVII/ XVIII w.)
    11.  Hiacynt Przetocki, Pieśń o zajączku (I poł. XVIII w.)
    12.  A kiedy myśliwy (XVIII w.?)
    13.  Mikołaj Sęp-Szarzyński, Do Kasie (przed 1581 i XVII w.)
    14.  Śmiertelne gwiazdy (1630)
    15.  Pieśń (Jeszcze Słońce) (I poł XVII w.)
    16.  Sarabanda (I poł. XVII w.)
    17.  Adam Władysławiusz, Taniec wtóry (pocz. XVII w.)
    18.  Tańce (XVII w.)
    19.  Spór diabła z aniołem o duszę grzesznika (XVII/ XVIII w.)
    20.  Dominik Rudnicki, Taniec śmierci ( pocz. XVIII w.)
    21.  Pieśń żołnierska o Najświętszej Maryi Pannie (konfederatów barskich, 1769)
    22.  Pieśń o świętym Józefie (XVIII w.)

oprawa twarda

stron 232

format 15,3×24,7 cm

rok 2006

Fundacja św. Benedykta wydawnictwo

Jacek Kowalski autor

Niezbędnik Sarmaty. Pieśni, Dumy, Polonezy. tytuł

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl