O pałacach wiejskich i dworach… 0
O pałacach wiejskich i dworach…

A w zasadzie to „O pałacach wiejskich i dworach z epoki po Stanisławie Auguście i budowniczym królewskim Jakóbie Kubickim”, ponieważ tytuł mówi tutaj w zasadzie wszystko. Książka ta to kolejny po „Krótkiej nauce budowniczej dworów…” reprint traktujący o naszej narodowej architekturze wydany nakładem wydawnictwa Graf_ika.

Oryginał autorstwa Tadeusza Szydłowskiego i Tadeusza Stryjeńskiego wydany został po raz pierwszy  w 1925 roku. O ile wspomniana wcześniej „Krótka nauka budownicza dworów…” to tekst stricte archaiczny, o tyle publikacja o dziełach budowniczego królewskiego Jakuba Kubickiego zdaje się być zdecydowanie bardziej ponadczasowa. Publikacja opisuje w zarysie styl klasycystyczny pochodzący z epoki Stanisława Augusta oraz w szczegółach omawia cztery pałace (w Białaczewie, w Biejscach, w Igołomji i w Pławowicach) oraz dwa dwory (w Witkowicach oraz w Nadzowie).

Tekst opatrzony 40 ilustracjami, na które składają się fotografie, rzuty i rysunki detali architektonicznych. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii architektury i dla wszystkich opierających budowę domu na stylu z tej epoki. Książka owa, podobnie jak ta omawiana poprzednio, została oprawiona w prawdziwą skórę i pięknie prezentuje się w domowym księgozbiorze. W zamyśle autorów pozycja ta jednak nie miała się nie tylko ładnie prezentować, ale przede wszystkim dokumentować architekturę jednej z minionych epok, co uzmysławia nam również konkluzja zakończenia: Oszczędzone dotąd szczęśliwie, są nasze dwory otaczane wielkim pietyzmem przez ich obecnych właścicieli, więc można być spokojnym, że w całości przekazane zostaną przyszłym pokoleniom jako cenne dokumenty artystycznej kultury epoki postanisławowskiej.

Na szczęście, mimo wojny światowej oraz destrukcyjnej działalności komunistów dziś z sześciu opisanych w 1925 roku obiektów cztery ostały w stanie dobrym, jeden pałac w stanie dostatecznym i tylko jeden dwór ucierpiał znacznie. Szkoda, że ta statystyka nie przekłada się na całość naszych dworskich zabytków. Jest to jednak temat na zupełnie inny tekst…

 

oprawa: twarda

stron: 50

format: 21×29,5

rok: 2009

reprint: 1925

wydawnictwo: Graf_ika

autor: Tadeusz Szydłowski i Tadeusz Stryjeński

tytuł: O pałacach wiejskich i dworach z epoki po Stanisławie Auguście i budowniczym królewskim Jakóbie Kubickim

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl