Od dworu do dworu Józefa Brandta 0
Od dworu do dworu Józefa Brandta

W zasadzie Józef Brandt nie powinien się dziś znaleźć w tym miejscu. Artysta ten tworzył genialne obrazy batalistyczne osadzone w XVII wieku obrazujące walki kozacko-tatarskie i wojny szwedzkie z tejże epoki („Chodkiewicz pod Chocimiem”, „Odbicie jasyru”). Malował sceny historyczno-rodzajowe takie jak „Wyjazd Jana Sobieskiego na polowanie” i w dalszej kolejności dopiero sceny rodzajowe.

Nie ma sobie równego w odtwarzaniu stepów, koni, zdziczałych dusz stepowych i krwawych scen, które rozgrywały się dawniej na onych pobojowiskach. Takie obrazy mówią, bo na ich widok przychodzą na myśl stare tradycje, stare pieśni i podania rycerskie, słowem wszystko to co było, przeszło, a żyje tylko we wspomnieniach, zaklęte w czar poezji! Brandt jest po prostu poetą stepowym, tak jak był nim Goszczyński, Zaleski lub nawet Słowacki w „Beniowskim”. Czasy zamarłe zmartwychwstają pod jego pędzlem, a na widok jednego epizodu mimo woli odtwarza się w duszy cały świat rycersko-kozaczy.

Tak miał po czasie o sztuce Brandta napisać zainspirowany twórczością artysty Henryk Sienkiewicz. Ja w tym miejscu chciałem przedstawić raptem kilka scen rodzajowych, w których dwór szlachecki jest tylko elementem otoczenia… Warto jednak przyjrzeć się tej nielicznie reprezentowanej w malarstwie polskim wizji XVII-wiecznego dworu szlacheckiego. Na pierwszym obrazie „Pożegnanie” widzimy scenę rozstania kozaka z wybranką. Obraz z 1867 roku, alternatywnie zatytułowany „Kozak konia poił”, znajduje się dziś w Galerii Sztuki we Lwowie. Drugie płótno „Nad Dniestrem” przedstawia scenę narady przy bielonym dworze umiejscowionym nad tytułową rzeką. Zostało namalowane osiem lat później, dziś znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Trzeci obraz (z dworem szlacheckim w tle) przedstawiający mężczyzn „przed polowaniem” i tak właśnie zatytułowany stanowi własność prywatną.

Odbiegającym od powyższych jest natomiast ostatni obraz Józefa Brandta wystawiony w 2009 roku na aukcji za cenę wywoławczą trzystu tysięcy złotych.  Płótno zatytułowane  „Od dworu do dworu” przedstawia scenę z późniejszej epoki, na której mnich-kwestarz jeździ po wioskach i zbiera datki na rzecz swojego klasztoru. Choć obraz nie przedstawia dworu jako takiego na miejsce w naszej galerii zasłużył dzięki swemu tytułowi.

Józef Brandt (ur. 11 lutego 1841 w Szczebrzeszynie, zm. 12 czerwca 1915 w Radomiu) – polski malarz, batalista. Studiował w Paryżu (1858-1860) i Monachium. Od 1875 prowadził prywatną szkołę malarską, stając się przywódcą tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m. in. Aleksander Gierymski, Alfred Wierusz-Kowalski, Tadeusz Ajdukiewicz, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski. W 1877 ożenił się z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową, właścicielką wsi Orońsko k. Radomia, gdzie tworzył i prowadził szkołę przez większą część życia. Tutaj spędzał artysta sezony letnie, otoczony rodziną oraz licznie odwiedzającymi go przyjaciółmi.
(za wikipedia.pl)

Łukasz Górka

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl