
Tajemniczy to może za wiele powiedziane, ale na pewno zapomniany. Niesłusznie wyparty ze świadomości społeczeństwa na rzecz dworu w Turowej Woli. I nie wiadomo, kto pierwszy się pomylił. Kogo zawiodła pamięć i kto puścił w obieg fałszywą informację. Nie wiadomo, kto był pierwszy; ale ostatnim echem tej mnożonej dziesiątki razy pomyłki był na pewno komentarz Marro na naszym portalu. Pod tekstem o dworze w Turowej Woli właśnie.
Wikipedia, plejada.pl, krainarawki.eu oraz inne serwisy turystyczne i tematyczne fora. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google, by zauważyć, że błędna informacja o miejscu ekranizacji filmu „Panny i Wdowy” została wielokrotnie powielona. Tym samym w Internecie jest bodaj jedno tylko miejsce, gdzie na marginesie innej tematyki można znaleźć informację o faktycznym miejscu kręcenia serialu.
Panny i Wdowy – liczne przykłady błędu w Internecie
Tajemnica owej pomyłki jest tym większa, im więcej spostrzegamy różnic dzielących oba budynki. Dwór w Turowej Woli to parterowy klasycystyczny budynek z początku XIX wieku, z czterospadowym dachem na którego froncie znajduje się charakterystyczny portyk. Dwór znany z serialu „Panny i Wdowy” został wybudowany półtora wieku wcześniej i reprezentuje zupełnie inny styl architektoniczny, a mianowicie barok. Budynek nie posiada charakterystycznego dla późniejszych wieków portyku kolumnowego, a dach wieńczący bryłę ma konstrukcję mansardową i lukarny. Okna miast okiennic zwieńczone są frontonem z przerwanym szczytem charakterystycznym właśnie dla baroku.
Panny i Wdowy, kadr z filmu, 1991 r.
Panny i Wdowy, kadr z filmu, 1991 r.
Dwór w Oborach zwany dziś częściej – błędnie – pałacem jest jednym z najlepiej zachowanych dworów w Polsce. Zachowały się w nim oryginalne kominki, portale i oprawy okien. Do 1796 roku posiadłość była własnością Wielopolskich, na początku XIX wieku przeszła do rąk Potulickich. Przejęty po wojnie przez państwo dwór przekazany został Związkowi Literatów Polskich, który usytuował w nim Dom Pracy Twórczej. Dziś budynek pełni również funkcję imprezowo-wypoczynkową, gdzie można zarówno wyprawić wesele, jak i spędzić urlop czerpiąc energię do życia z rozległego parku z unikatowym drzewostanem, jeziorami i… duchem wielkiej, pierwszej Rzeczypospolitej.
Więcej o dworze na palacobory.go3.pl