Panny i Wdowy oraz tajemniczy dwór 0
Panny i Wdowy oraz tajemniczy dwór

Tajemniczy to może za wiele powiedziane, ale na pewno zapomniany. Niesłusznie wyparty ze świadomości społeczeństwa na rzecz dworu w Turowej Woli. I nie wiadomo, kto pierwszy się pomylił. Kogo zawiodła pamięć i kto puścił w obieg fałszywą informację. Nie wiadomo, kto był pierwszy; ale ostatnim echem tej mnożonej dziesiątki razy pomyłki był na pewno komentarz Marro na naszym portalu. Pod tekstem o dworze w Turowej Woli właśnie.

Wikipedia, plejada.pl, krainarawki.eu oraz inne serwisy turystyczne i tematyczne fora. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google, by zauważyć, że błędna informacja o miejscu ekranizacji filmu „Panny i Wdowy” została wielokrotnie powielona. Tym samym w Internecie jest bodaj jedno tylko miejsce, gdzie na marginesie innej tematyki można znaleźć informację o faktycznym miejscu kręcenia serialu.

 

Panny i Wdowy – liczne przykłady błędu w Internecie

Panny i Wdowy – liczne przykłady błędu w Internecie

Tajemnica owej pomyłki jest tym większa, im więcej spostrzegamy różnic dzielących oba budynki. Dwór w Turowej Woli to parterowy klasycystyczny budynek z początku XIX wieku, z czterospadowym dachem na którego froncie znajduje się charakterystyczny portyk. Dwór znany z serialu „Panny i Wdowy” został wybudowany półtora wieku wcześniej i reprezentuje zupełnie inny styl architektoniczny, a mianowicie barok. Budynek nie posiada charakterystycznego dla późniejszych wieków portyku kolumnowego, a dach wieńczący bryłę ma konstrukcję mansardową i lukarny. Okna miast okiennic zwieńczone są frontonem z przerwanym szczytem charakterystycznym właśnie dla baroku.

 

Panny i Wdowy, kadr z filmu, 1991 r.

Panny i Wdowy, kadr z filmu, 1991 r.

 

Panny i Wdowy, kadr z filmu, 1991 r.

Panny i Wdowy, kadr z filmu, 1991 r.

Dwór w Oborach zwany dziś częściej – błędnie – pałacem jest jednym z najlepiej zachowanych dworów w Polsce. Zachowały się w nim oryginalne kominki, portale i oprawy okien. Do 1796 roku posiadłość była własnością Wielopolskich, na początku XIX wieku przeszła do rąk Potulickich. Przejęty po wojnie przez państwo dwór przekazany został Związkowi Literatów Polskich, który usytuował w nim Dom Pracy Twórczej.  Dziś budynek pełni również funkcję  imprezowo-wypoczynkową, gdzie można zarówno wyprawić wesele, jak i spędzić urlop czerpiąc energię do życia z rozległego parku z unikatowym drzewostanem, jeziorami i… duchem wielkiej, pierwszej Rzeczypospolitej.

Więcej o dworze na palacobory.go3.pl

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl