Szabla BATORÓWKA 0

Szabla – broń, która na przełomie kilku wieków znajdowała się w każdym szlacheckim dworze! Zwykle wisiała na wschodnim kobiercu wespół z maryjnym ryngrafem. Szabla – broń, która całkowicie wpisała się w historię Rzeczypospolitej i w dzisiejszym świecie stała się nieodzownym symbolem sarmatyzmu oraz tradycji. Polska szabla powraca dziś w kolekcji przepięknych miniatur, które mogą stać się ozdobą każdego salonu, gabinetu – domu. Dziś na naszym blogu przybliżamy historię szabli Batorówki.

Szabla węgiersko-polska jest najstarszą formą szabli na ziemiach polskich. Batorówka jest jedną z jej typów. Jej pojawienie się związane jest z osobą księcia Siedmiogrodu, Stefana Batorego, wybranego na króla Polski w 1576 r., a sprawującego władzę do swej śmierci w roku 1586. Broń ta stanowiła wyposażenie polskiej jazdy i piechoty. Skuteczna w mocnym cięciu, mniej we fechtunku. Charakteryzowała się otwartą rękojeścią z pochylonym trzonem obciągniętym skórą, oraz długim jelcem. Szeroka i ciężka głownia o bardzo małej krzywiźnie, najczęściej zakończona była obosiecznym piórem. Kształt rękojeści sygeruje nawiązanie do średniowiecznego miecza. Spośród różnych odmian węgiersko-polskich, Batorówkę wyróżnia poza formą rękojeści ornamentyka głowni. Była ona często zdobiona napisem STEPHANUS BATOREUS REX POLONIAE. Ta bojowa szabla wywoływała duży wpływ na twórców późniejszych modeli polskich szabli.

Miniatury szabel polskich wykonane są ze stopu cynku i aluminium, galwanizowane i opakowane w kolekcjonerskie pudełka magnetyczne. Na opakowaniach znajdują się opisy poszczególnych typów broni wraz z rysem historycznym. Przedmioty te zawierają element edukacyjny połączony z wysoką jakością wykonania oraz wiernym odwzorowaniem szczegółów broni białej w skali 1:10 ( długość szabli – ok. 15 cm.). Kolekcja liczy 8 sztuk – miniatury szabli husarskiej, batorówki, karabeli, kościuszkówki, wz. 1921, radziwiłówki, wz. 1934 oraz ozdobnej szabli Generała Sikorskiego. Kolekcja dostępna jest w sklepie Stylowy Dwór pod tym linkiem.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
Chmura tagów
Artykuły
ZNAK SPADOCHRONOWY – FAKTY i MITY - Kwartalnik "Wyklęci" 1(5)/2017

W najnowszym, piątym numerze Kwartalnika "Wyklęci" tematem przewodnim są historie Cichociemnych walczących z sowieckim okupantem po II Wojnie Światowej na ziemiach polskich. Blok tekstów otwiera nasz artykuł przedstawiający historię znaków spadochronowych. W artykule odkłamujemy również wiele mitów narosłych wokół tego zagadnienia. Poniżej zamieszczamy fragment artykułu.

KWARTALNIK WYKLĘCI NR 4/2016 – 10% rabat na cały nasz asortyment!

Tradycyjnie zachęcamy Was do lektury najnowszego numeru ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Tematem numeru jest historia młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które działały w latach 1944-56. Tradycyjnie poprzez wykupienie reklamy na łamach pisma czynnie włączyliśmy się w rozwój niezwykle cennej inicjatywy, jaką Kwartalnik za sobą niesie! Dodatkowo dla wszystkich naszych klientów, którzy nabędą omawiany numer przygotowaliśmy 10% rabat na cały nasz asortyment :-) Rabat aktywny do końca roku. Szczegóły promocji wewnątrz numeru! Kwartalnik można zakupić w tym miejscu.

Pierwszy września - nigdy więcej!

Dziś 1 września… Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej, ale także początek nowego roku szkolnego. W naszym działaniu od samego początku skupialiśmy się na edukacji najmłodszego pokolenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl